Зараз в ефірі:

Катастрофа Боїнга-777 MH17 у небі над Донбасом: вирок суду виконавцям та пошук замовників

17.07.2023
Катастрофа Боїнга-777 MH17 у небі над Донбасом: вирок суду виконавцям та пошук замовників

Літак авіакомпанії Malaysia Airlines, який виконував рейс MH17 з Амстердама в Куала-Лумпур, був збитий 17 липня 2014 року над окупованою росією територією Донецької області. Загинули всі 298 осіб, які перебували на борту. Більшість загиблих (196 осіб) громадяни Нідерландів. 17 листопада 2022 року суд Гааги підтвердив, що малайзійський Боїнг-777 на Донбасі був збитий російською ракетою, а також те, що територію так званої ДНР на той час контролювала рф.

Вирок суду.

17 листопада 2022 року суд у Гаазі підтвердив, що рейс MH17 Malaysia Airlines був збитий у 2014 році ракетою російського виробництва. Її було випущено з поля під містом Первомайськ на сході України, що перебував під контролем бойовиків самопроголошеної ДНР. Суд вважає, що в MH17 влучила ракета Бук, внаслідок чого загинули 283 пасажири та 15 членів екіпажу. В ударі по цивільному літаку обвинувачували російського терориста Ігоря Гіркіна (Стрєлкова), який влітку 2014 року був "міністром оборони ДНР", російського генерала Сергія Дубинського (позивний "Похмурий"), який керував "розвідкою ДНР", Олега Пулатова (позивний Гюрза), який у 2014 році був "головою 2-го відділу ГРУ ДНР", а також Леоніда Харченка (позивний Крот), що був ватажком "розвідувального батальйону" бойовиків. Суд визнав Пулатова невинним, провину Гіркіна (Стрєлкова) вважає доведеною, а Харченка та Дубинського, як учасників запуску ракети, заочно засудили до довічних термінів.

Іншою важливою частиною вироку стало ще одне визначення статусу конфлікту станом на 2014 року Суд підтвердив, що російська федерація мала загальний контроль над ДНР вже у квітні 2014 р. Незаконні збройні формування були напряму контрольовані з Москви, рф координувала їхні дії та вдавалася до обстрілів України зі своєї території.

Крім того, згідно з висновками суду в Гаазі, ЗРК Бук, з якого було збито MH17, привезли з росії до України, а потім вивезли назад. Гаазький суд оцінив загальну суму компенсації родичам жертв катастрофи MH17 у більш ніж 16 млн євро.

Справа MH17 - що відомо

24 травня 2018 року Спільна слідча група, до складу якої входять представники Австралії, Бельгії, Малайзії, Нідерландів й України, надала додаткові докази ключової ролі Росії в катастрофі рейсу MH17. Група дійшла висновку, що зенітний ракетний комплекс Бук, пострілом з якого було збито літак, належав 53-й зенітно-ракетній бригаді збройних сил рф, що дислокується в Курську.

Суд над підозрюваними у збитті малайзійського Боїнга розпочався 9 березня 2020 року.

4 липня BBC News повідомило, що українські спецслужби наприкінці червня на тимчасово окупованій території в Донецькій області, у Сніжному, затримали колишнього зенітника Володимира Цемаха у зв'язку зі справою про катастрофу рейсу MH17.

9 липня в матеріалі, опублікованому на сайті дослідницької групи Bellingcat, зазначалось, що затриманий СБУ колишній командир підрозділу ППО Цемах, можливо, причетний до аварії "Боїнга-777" і був свідком цих подій. Крім того, журналісти знайшли відео, на якому Цемах, ймовірно, говорить, що ховав "Бук", який збив Боїнг. У матеріалі представлено архівне відео 2015 року, на якому Цемах розповідає російську версію подій у справі Боїнга-777 МН17. Згідно з цією версією, бойовики "ДНР" цілилися в українські штурмові літаки, а один з українських штурмовиків нібито збив малазійський Боїнг. На відео Цемах каже, що витягав якогось пацана і щось ховав. Що саме він ховав — не чути, оскільки автори запікали це слово. Розслідувачам вдалося встановити, що зенітний ракетний комплекс Бук, який збив Боїнг, приїхав з росії й перетнув кордон своїм ходом, тобто його везла вантажна техніка. Також вдалося ідентифікувати 12 осіб, причетних до справи, але не всі вони мали стосунок до збиття літака — хтось грав роль інформатора. Загалом, за даними Bellingcat, до збиття MH17 причетні близько 20 людей.

Президент України Володимир Зеленський після оголошення рішення суду в Гаазі заявив, що це перші вироки винним у збитті MH17. "Але необхідно, щоб на лаві підсудних опинилися й замовники, бо відчуття безкарності веде до нових злочинів. Маємо розвіяти цю ілюзію. Покарання за всі російські звірства і тодішні, і нинішні буде неминучим", наголосив Володимир Зеленський.

На початку 2023 року кримінальна справа про катастрофу Боїнга-777 Малайзійських авіаліній у небі над Донбасом 17 липня 2014 року отримала продовження. Представники Об'єднаної слідчої групи (JIT) на пресконференції в Гаазі 8 лютого 2023 року, заявили, що володимир путін причетний до краху лайнера рейсу MH17 і особисто схвалив постачання ППО на територію України. Слідчі додали, що зробили все можливе для пошуку підозрюваних, проте більше не можуть нікому висунути звинувачення. Встановити повністю всіх членів екіпажу ЗРК Бук, з якого було збито Боїнг, не вдалося. Суд погодився з висновками слідства, що ЗРК Бук належав 53-й бригаді ППО з Курська. "За вісім з половиною років слідство у справі MH17 вичерпало всі можливості, слідство буде припинено", — заявила прокурор Нідерландів Дігна ван Буцелар. Ймовірно, найближчим часом дати нового судового процесу та нових підозрюваних у справі про катастрофу MH17 названо не буде. Як причину JIT називає імунітет від переслідування, який поширюється, зокрема, на військовослужбовців армії рф та президента росії як главу суверенної держави. Між тим, вирок суду 17 листопада 2022 року не був оскаржений та набрав чинності.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток